آموزش, تعمیرات و سرویس

بررسی دلایل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

بررسی دلایل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

دلیل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی چیست؟ این سوال یکی از پر تکرارترین سوال هاییست که از ما پرسیده می شه. پاره شدن نخ چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز دلایل مختلفی دارد که تیم تولید محتوای امیردوخت از طریق مشاوره با کارشناسان و تکنسین های مجموعه، تمامی موارد را به علاوه راهکار با شما خیاطان عزیز در میون می ذاره. پس این مطلب را با دقت بخوانید و با دوستان خود به اشتراک گذارید.

مهم ترین دلیل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

خیاط ها و دوزنده ها گاهی اوقات در حین دوخت با پاره شدن نخ چرخ خیاطی رو برو می شوند که اصلی ترین دلیل این موضوع به مشکلات نخ مربوط می شه:

  1. سفت بودن کشش نخ نسبت به جنس پارچه: زمانی که کشش نخ راسته دوز تنظیم نباشه و به عبارتی نخ به سختی از مسیر نخ کشی عبور کنه در حین دوخت و دوز پاره می شه. راهکار چیه؟ شما عزیزان باید گردونه تنظیم نخ رو به سمت چپ بچرخونید تا کمی شُل بشه و فشاری روش نباشه.
  2. مسیر نخ کشی: خیاطان عزیزی که برای اولین بار راسته دوز می خرند به صورت متعدد دچار مشکل پاره شدن نخ می شن. دلیلش هم اینه که چرخ خیاطی را به روش اشتباه نخ کشی می کنند. نخ کشی راسته دوز امری بسیار ساده هست اما در داشتن دوخت صحیح نقش مهمی دارد. شما می توانید ویدئو آموزش نخ کشی راسته دوز را در کانال آپارات و یوتوب امیردوخت ببینید.
  3. جنس و کیفیت نخ: به هیچ عنوان برای چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز از قرقره استفاده نکنید. چرا؟ چون کیفیت لازم برای دوخت با راسته دوز صنعتی رو ندارن و مناسب چرخ خیاطی های خونگی هستن. باید حتما از نخ دوک پلی استر با کیفیت استفاده کنید.

بررسی دلایل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

حواستون به سوزن راسته دوز صنعتی باشه!!!

اگه چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز صنعتی دارید که مدام نخ پاره می کنه حتما سوزن رو چک کنید. اگه سوزن چرخ خیاطی نوک پر، کج و یا شکسته شده باشه در حین دوخت به صورت پیاپی نخ پاره می شه پس حتما از سلامت سوزن مطمئن بشید.

وقتی بررسی کردید و متوجه شدید که سوزن ایراد داره باید سوزن رو تعویض کنید. البته این رو هم بدونید که اشتباه بستن سوزن خودش دلیلی برای پاره شدن نخ هست. پس حتما ویدئو آموزش نحوه بستن سوزن راسته دوز را تماشا کنید.

 

علت های دیگر پاره شدن نخ چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز را در پاراگراف زیر بخوانید:

دلایل دیگری که باعث پاره شدن نخ چرخ خیاطی شما می شه مشکلات کمپلته. کمپلت قسمت گرداننده ماکو و ماسوره که کل عمل دوخت را انجام می ده و درست بسته نشدن و همچنین خرابی ناشی از بر خورد لبه سوزن به لبه های کمپلت  چرخ خیاطی از دیگر موارد قابل به ذکره. این را بدانید که سوزن نباید در حین دوخت به کمپلت برخورد کنه چون این عمل باعث لب پر شدن و یا آسیب دیدن کمپلت می شه. اگه تنظیمات سوزن و کمپلت راسته دوزتون به هم خورده فقط یه تکنسین می تونه مشکل رو بر طرف کنه.

حالا اگه کمپلت رو بررسی کردید و دیدید که با برخورد به سوزن آسیب دیده یا به عبارتی پلیسه کرده. می تونید با زدن یه سنباده نرم مشکل رو بر طرف کنید.

بررسی دلایل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

بررسی دلایل پاره شدن نخ راسته دوز صنعتی

حالا می رسیم به دلایل پاره شدن نخ ماکو که چندین دلیل مهم داره:

  1. اگر نخ ماکو راسته دوز پاره می شه در مرحله اول باید قسمت ماکو و ماسوره رو بررسی کنید که نخ و پرز جمع نشده باشه چون از چرخیدن صحیح ماسوره جلوگیری به عمل میاره و نخ در حین دوخت پاره می شه.
  2. دلیل بعدی سفت بودن بیش از حد فنر ماکو هست که باید طبق تصویر زیر پیچ رو شُل کنید تا از فشار فنر ماکو کم بشه. البته ممکنه فنر خراب شده باشه که در چنین صورت باید تعویض کنید.

  1. به طول عمر ماکو هم توجه کنید. اگه مدت زمان زیادیه که ماکو روعوض نکردید حتما فرسوده شده و حتی ممکنه به دلیل عبور نخ زخمی شده باشه که همین دلیل باعث می شه هنگام دوخت، نخ گیرکنه و پاره باشه. راهکار هم فقط تعویض ماکو هست.

اگر سوال و نظری دارید حتما در بخش دیدگاه با ما در میون بذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستیم و تمامی سوالات شما بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *