آموزش, تعمیرات و سرویس

بررسی 12علت خرابی اتومخزندارصنعتی وکارگاهی+نحوه پیشگیری از خرابی اتو

آموزش عیب یابی اتو بخار کارگاهی و صنعتی یکی از پردرخواست ترین موضوعات شما برای تولید محتوا در بخش مجله ی امیردوخت است. در این مطلب از قسمت مجله امیردوخت قصد داریم به تمامی سوالات شما درمورد علت خرابی اتو و آموزش عیب یابی اتوبخار کارگاهی و صنعتی و به طور کلی اتوهای صنعتی مخزن دار پاسخ دهیم، این سوالات بیشترین مشکلاتی هستند که اتو مخزن دار شما را درگیر می کنند اما با خواندن این مطلب درمورد اتوهای مخزن دار روش های پیشگیری از خرابی و مراقبت از اتو را یاد می گیرید.

آموزش عیب یابی اتوبخار کارگاهی و صنعتی

یکی از دغدغه و نگرانی های خیاطان عزیز و هنرمند این است که اتوی صنعتی مخزن دارشان خراب شود، در این مطلب شما را به طور کامل راهنمایی خواهیم نمود که به چه صورت از بروز مشکل برای اتوی خود جلوگیری کنید و برای سرویس اطو هزینه نکنید بلکه بتوانید به خوبی از دستگاه خود مراقبت کنید تا طول عمر طولانی تری داشته باشد، در این مطلب علاوه بر نکات نگهداری بهتون آموزش می دیم که چجوری عیب و ایراد اتومخزندار صنعتی رو پیدا کنید و راه حل رفع مشکل هم می گیم پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بهتر است یکی از مهم ترین نکته ها درمورد استفاده از اتو را همین اول مطلب بگیم که این قضیه به شارژ کردن دیگ اتو مربوط می شود، شما هر اتو و با هر حجمی می خرید حتما همیشه فقظ 2/3 از حجم دیگ را آب بریزید و هیچوقت مخزن را پر نکنید چون هم آب چکه می کند هم به مرور دیگ اتو آسیب می بیند. نکته بعدی این که هرگز نباید اجازه بدهید که آب مخزن کاملا تمام شود و بعد از آن تازه داخل دیگ آب بریزید چون در این صورت حرارت المنت و دیگ به شدت بالا می رود و این داغ شدن بیش از حد بهشون آسیب وارد می کند در نتیجه خرابی اتو را در پی دارد، البته باید حتما مراقب باشید که در حین انجام این کار اتو کاملا سرد شده باشد اگر زمانی که دیگ داغ است در مخزن را باز کنید، بخار زیادی خارج می شود که خدایی نکرده همین بخار موجب سوختن دست و صورت شما خواهد شد پس حتما چند دقیقه صبر کنید دیگ خنک شود و سپس در را باز کرده و دوباره مخزن را با مقدار آب مناسب شارژ نمایید.

جدا شدن تکه های گچی از کف سوراخ اتو

ممکن است در حین اتو کشی روی لباس متوجه تکه های سفید رنگی شوید که شبیه گچ هستند و از کفی اتو خارج شده اند این قضیه نشان می دهد که دسته اتو جرم دارد و بهترین کار این است که دسته را تعویض نمایید اما اگر شرایط تعویض نداشتید می توانید با یک سوزن سوراخ های دسته را تمیز کنید البته در اکثر مواقع جرم ها به قدری سفت شده اند که نمی توان از بینشان برد، مشکل بعدی به رسوب دیگ مربوط می شود یعنی دیگ رسوب می گیرد و این رسوبات به دسته راه پیدا می کنند و شما شاهد تکه های سفید گچی می شوید.

می توانید برای از بین بردن رسوب دیگ از جرم گیرهای مخصوص دیگ اتومخزن دار استفاده کنید که به دو شکل پودری و مایع هستند توجه کنید که حتما از جرم گیر مخصوص استفاده کنید و دیگ را با مواد شوینده و سرکه شستشو ندهید چون به دیگ آسیب می رسانند. در ادامه مطلب به شما خواهم گفت که برای جلوگیری از ایجاد رسوب مخزن چه کاری انجام دهید.

مشکل درز بخار و نشت آب از درب اتو

یکی از بیشترین سوالات کاربران اتوبخارهای صنعتی این است که چرا از درب اتو بخار نشت می دهد؟؟ این مشکل هم باعث سوزن دست و صورت در حین اتوکشی می شود هم از فشار بخار اتو در حین کار کاسته می شود، درب اتو دو عدد واشر دارد زمانی که یکی از این واشر ها خراب می شود شما شاهد درز بخار می شوید پس باید وارشر ایراد دار را عوض کنید.

سوال پر تکرار دیگر به نشت آب از دسته اتو مربوط است که به دو عامل بستگی دارد اولین ایراد به واشر ها بر می گردد و همانطور که گفتم باید واشر خراب را تعویض نمایید اما مشکل دیگر داغ نبودن دسته اتو هست یعنی اگر درجه دسته بسیار پایین باشد شما شاهد چکه کردن قطره های آب از دسته خواهید بود مشکل بعدی به المنت دسته و اتومات آن مربوط می شود که وقتی خوب عمل نکنند دسته سرد می شود و آب چکه می کند.

دلیل بعدی خرابی شیر برقی هست وقتی شیر برقی ایراد داشته باشد لباس شما در حین اتوکشی خیس می شود و باید برای رفع خرابی اتو شیر برقی را عوض کنید.

مشکل سیم کشی اتو بخار

معمولا سیسم کشی اتوبخار کارگاهی دچار عیب و ایراد نمی شود و سیم ها مخصوصا سیم کشی های داخل اتو به دلیل گذشت زمان فرسوده می شوند و طول عمرشان تموم می شود مانند فیوز دیگ که عمر مفیدش تمام می شود اما سلامت کابل و سیم های خارجی به نحوه نگهداری شما بستگی دارد، موقع استفاده از اتو دسته را بیش از حد مجاز بکشید موجب قطعی سیم خواهید شد.

یا اگر زمانی که از اتوبخار کارگاهی استفاده نمی کنید آن را به امان خدا رها کنید و در جای مناسب قرار ندهید سیم های داخل کابل و پشت دسته اتو قطع می شود و شما شاهد عیب یابی اتو بخار می گردید، برای تعویض سیم ها نیز حتما به یک شخص فنی و تکنسین مراجعه نمایید.

مشکل خرابی دیگ بخار

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث خرابی اتو مخزن دار از قسمت دیگ می شود شستشوی نادرست مخزن می باشد، اگر شما از مواد شوینده و جرم گیرهایی که مخصوص دیگ اتو نیستند استفاده کنید، شاهد خرابی زود هنگام مخزن اطو خواهید بود، یکی دیگر از دلایل خرابی دیگ به استفاده از آب شهری مربوط می گردد چون آب شرب شهری دارای املاحی است که برای دیگ بسیار مضر هست و سبب ایجاد رسوب می شود.

اگر دقت کرده باشید کف سماور و کتری نیز رسوب می گیرد اما آن ها استیل هستند و خراب نمی شوند ولی دیگ اتوبخار آهنی است و به وسیله رسوب دچار عیب و ایراد می گردد حتی سوراخ نیز می شود، عامل دیگر نیز به طول عمر مخزن مربوط است زمانی که عمر مفید دیگ تمام شود دچار خرابی هم می گردد که در این صورت کاری از دست شما ساخته نیست تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ادامه مطلب را مطالعه نمایید و نکاتی که برای مراقبت از اتوکارگاهی گفته می شود را رعایت کنید تا طول عمر دستگاهتان بیشتر شود.

عیب یابی اتو که گرما ندارد

هر زمان احساس کردید که اتوبخار کارگاهی شما دچار عیب شده و گرما ندارد بدانید یا المنت دیگ سوخته است یا فیوز دیگ سوخته و دچار ایراد گشته است که باید اتو مخزن دار را جهت تعویض المنت یا فیوز به تعمیرگاه ببرید فقط توجه کنید موقع تعویض از قطعات با کیفیت و اصل استفاده شود چون محصولات تقلبی دوباره زود خراب می شوند و ممکن است موجب پیداش عیب های دیگری نیز در اتو مخزن دار گردند.

رفع نشت آب در اتو بخار

نحوه عیب یابی اتو بخار کارگاهی که آب می دهد بسیار ساده است، اگر اتو مخزن دار شما از سمت دیگ آب می دهد یکی از دلایلش این است که اتو را بیش از حد پر کرده اید اگر خاطرتان باشد در یکی از پاراگراف های بالا توضیح دادم که مخزن را بیش از 2/3 از حجمش از آب پر نکنید، اگر هم دیگ اطوی شما از قسمت بغل سوراخ شده است می توانید نقاط سوراخ شده را جوش دهید اما اگر کف مخزن سوراخ است متاسفانه قابل جوش دادن نمی باشد. یکی از عواملی که باعث سوراخ شدن دیگ می شود رسوب است عامل بعدی ضربه به دیگ می باشد.

بنابراین برای داشتن اتو مخزن دار سالم و با عمر بالا به خوبی و به روش های استاندارد ازش استفاده و نگهداری کنید یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید بررسی دوره ای توسط تکنسین حرفه ای می باشد پس بهتر است قبل از این که مشکلی جدی برای اتوی مخزن دار شما پیش آید آن را برای سرویس کردن پیش یک متخصص کاربلد ببرید تا جلوی ضرر و زیان جدی را بگیرد.

عیب یابی خاموش شدن اتو در حین کار

یکی از مشکلاتی که می تواند در حین اتوکشی مشکل ساز گردد و بسیار کلافه کننده باشد این است که اتو مخزن دار در حین انجام کار خاموش شود و از کار بیفتد با بروز این مشکل سفارشات مشتریان عقب میفتد و به کار شما خسارت وارد می گردد، این موضوع اتفاق نادری است اما به هر حال ممکن است دانستن دلایل این عیب از اتوهای کارگاهی به نفع شما باشد، ایراد خاموش شدن اتو در حین کار به دو عامل بستگی دارد:

  • فیوز دیگ بچار ایراد می شود و جریان برق داخل دیگ قطع می شود که با انجامش چراغ NO WATER نیز روشن می شود، همین قضیه ممکن است شما را از ادامه اتو کشی وا دارد.
  • گاهی اوقات سیم ها اتصالی می کنند و اطو خاموش می شود چون جریان برق قطع می شود، برای رفع خرابی نیز باید به تکنسین مراجعه نمایید.

آموزش جلوگیری از خرابی اتو مخزن دار

نه!!! یکی از کارهایی که به اتوی شما آسیب جدی وارد می کند شارژ کردن دیگ با آب شهری و لوله کشی است، چرا؟ چون داخل آب املاحی وجود دارد که برای دستگاه مضر می باشد، سعی کنید حتما برای انجام این کار از آب مقطر یا تسویه شده استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاید. البته نا گفته نمایند که آب مقطر قیمت نسبتا بالایی دارد بنابراین اگر نمی توانید از آب مقطر استفاده کنید آب کولر گازی که تمیز است را جایگزین نمایید. همچنین این امکان را هم دارید که آب شهری را بجوشانید سپس اجازه دهید خنک شود و بعد آن را داخل مخزن بریزید. یکی از راه های جلوگیری از ایجاد رسوب داخل دیگ این است که هفته ای یک الی دو مرتبه داخل مخزن آب بریزید سپس آن را خالی کنید تا رسوباتی که به تازگی تشکیل شده اند قبل از سفت شدن همراه آب خارج شوند. امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد در ضمن می توانید برای دیدن ویدئو راه اندازی و مراقبت از اتو به کانال اپارات و پیج اینستاگرام ما نیز مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *