مقاله

دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی

دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی

 دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی خانگی به عنوان یک مشکل اساسی را در این مطلب امیردوخت بررسی می کنیم. رد کردن دوخت یکی از مشکلات عمده ای که برای کاربران چرخ خیاطی های خانگی پیش می آید جا انداختن دوخت روی پارچه هست یعنی در حین کار کوک ها در خط دوخت اجرا نمی شوند که به این اتفاق رد کردن دوخت نیز می گویند. چرا دوخت روی پارچه جا میندازه؟ چرا سوزن روی پارچه دونه رد می کنه؟ این ها اصطلاحاتی هستند برای جا انداختن دوخت روی پارچه. یکی از بدترین اتفاق ها در حین خیاطی این است که دوخت به خوبی اجرا نشه و هی وسط خط دوخت ببینید که بخیه جا مونده. اینجوی مجبور می­شید کوک ها رو بشکافید و دوباره بدوزید که باید حتما قبل از شروع دوخت دوباره مشکل رو بر طرف کنید. در این بخش از وبلاگ امیردوخت تمامی دلایل جا انداختن دوخت روی پارچه و راهکارهای کاربردی رو بررسی می­کنیم.

دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی خانگی

  • کیفیت سوزن
  • سالم بودن سوزن
  • تناسب سوزن با پارچه
  • تنظیمات مکانیکی قاب ماکو با سوزن

در حال حاضر یکی از پرتکرارترین سوالات کاربران ماشین دوخت های خانگی جا انداختن یا همان رد کردن دوخت روی پارچه است. در این مطلب مجله امیردوخت، خیلی کوتاه و کاربردی تمام دلیل ها را بررسی می کنیم. و نحوه رفع ایراد هرکدام نیز گفته می شود که رعایت کردنشان امری ساده است. اما اگر به آن ها توجهی نشود برای خیاط دردسر ایجاد میکنند و برای دوخت مشکل ایجاد می شود.

دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی

دلیل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی

کیفیت سوزن، دلیلی مهم برای رد کردن دوخت روی پارچه

یکی از مهم ترین عوامل رد کردن دوخت در چرخ خیاطی های خانگی استفاده از سوزن های بی کیفیت است. در حال حاضر تو بازار سوزن های ژاپنی ،آلمانی و چینی موجود هستند که بهتر است سوزن های ژاپنی و آلمانی مثل اشمیتز یا اُرگان را تهیه کنید که کیفیت بسیار خوبی دارند و تا جای ممکن از خرید سوزن های چینی پرهیز کنید چون فاقد کیفیت مطلوب هستند، البته سوزن های تقلبی ارگان و اشمیتز هم در بازار موجودند پس حتما از یک فروشگاه معتبر خرید کنید تا بتوانید با سوزنی مرغوب دوخت و دوز را بدون مشکل انجام دهید.

سوزن های اصل ظاهری براق تر از سوزن های تقلبی دارند و شما می توانید از این طریق یک سوزن اصل را از نمونه تقلبی تشخیص دهید و خرید هوشمندانه ای داشته باشید.

کاربران چرخ خیاطی های خانگی و راسته دوزهای صنعتی همیشه باید به سوزن چرخ خیاطی خود دقت کنند که سالم بوده و نوک پر نشده باشد. چون در غیر این صورت نمی توانند دوخت منظم و یکدستی داشته باشند. یکی از دلایل دیگر رد کردن دوخت جایگاه نامناسب سوزن است. یعنی اگر سوزن را درست نبسته باشید دوختی که اجرا می کنید روی پارچه جا می افتد. برای انجام این کار حتما سوزن را تا زمانی که پیچ کاملا سفت شود محکم و صاف نگه دارید. که به درستی در جای صحیح خود نصب شود و مشکلی پیش نیاید. البته این که سوزن را به چه سمتی ببندید هم بسیار حائز اهمیت می باشد که می توانید آموزش بستن سوزن را در کانال آپارات و یا پیج اینستاگرام امیردوخت ببینید.

جلوگیری از رد کردن دوخت در چرخ خیاطی با استفاده از شماره سوزن مناسب

یکی از دلایل مهم دیگری که باعث می شود کوک روی پارچه رد بندازد و دوخته نشود این است که بدون توجه به جنس پارچه از هر شماره سوزنی که دارید استفاده می کنید.

اگر چرخ خیاطی خانگی و یا راسته دوز صنعتی دارید باید بدانید که هنگام دوخت پارچه های ظریف، سوزن شماره 9 و 10 مناسب است. پارچه های ریون، استرچ و کسی را با سوزن 11 و یا ژرسه می دوزند. پارچه های ضخیم مثل جین و فوتر را نیز با سوزن های 16 و 18 دوخت بزنید.

پر کاربرد ترین شماره سوزن هم 14 هست که برای دوخت پارچه هایی با ضخامت معمولی مثل کرپ استفاده می شود.

جلوگیری از رد کردن دوخت در چرخ خیاطی با استفاده از شماره سوزن مناسب

جلوگیری از رد کردن دوخت در چرخ خیاطی با استفاده از شماره سوزن مناسب

بررسی تنظیمات مکانیکی قاب ماکو با سوزن

یکی از عواملی که موجب رد کردن کوک ها روی پارچه می شود به هم خوردن تنظیمات قاب ماکو با سوزن می باشد.یعنی :

  • ممکن است که قاب ماکو با سوزن فاصله زیادی داشته باشد و همین امر باعث رد کردن دوخت گردد.
  • دلیل بعدی که خیلی خیلی مهم است به، به هم خوردن تایم میل سوزن مربوط می شود که برای تنظیم کردنش حتما باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نتیجه گیری

اگر مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه این موضوع شده اید که علت جا انداختن کوک روی پارچه دلایل پیش پا افتاده ای دارد و شاید به خاطره همین ساده بودنشان هست که زیاد بهشون توجه نمی شود و افراد در حین انجام کار خیلی به این مشکل بر می خورند،اما قطعا شمایی که این مطلب را در مجله امیردوخت خوانده اید از این به بعد به نکات فوق توجه می کنید و دیگر دوختتون روی پارچه جا نمیفتد. مجموعه AMIRDOOKHT سعی دارد با ساخت ویدئو های آموزشی برای اینستاگرام و همچنین نوشتن مقاله در مجله علاوه بر فروش، سوالات ذهن شما عزیزان را نیز برطرف سازد و نکات ارزنده ای را در اختیارتان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *