مقاله

سردوز چهار نخ چه ویژگی و کاربردی دارد؟

سردوز چهار نخ

سردوز چهار نخ : اولین چرخ خیاطی های شناخته شده توسط خیاطان، نوع خانگی آن هاست. این مدل چرخ ها انواع کاربرد های گلدوزی و دوخت راسته و… را ارائه می دهند.

به مرور زمان و با افزایش استفاده از پوشاک، چرخ خیاطی های صنعتی با کارکرد های متنوع طراحی و به بازار عرضه شدند. هر یک از ماشین های دوخت صنعتی برای استفاده به خصوصی طراحی شده اند.

هر تولید کننده پوشاکی با توجه به اینکه قصد دارد چه نوع پوشاک با چه نوع بافتی را تولید کند، به ماشین دوخت صنعتی ویژه ای نیاز دارد.

یکی از چرخ خیاطی های صنعتی مهم و کاربردی در هر کارگاهی سردوز است که انواع مختلفی دارد.در این مقاله به معرفی یکی از انواع سر دوز ها یعنی سردوز چهار نخ می پردازیم.

دسته بندی چرخ خیاطی سردوز

چرخ خیاطی های سردوز بسته به برخی پارامترها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

حجم دوخت:

چرخ خیاطی های سردوز در دو نوع در بازار وجود دارند.

 • خانگی
 • صنعتی

در دوخت با حجم بالا باید از سردوز های صنعتی استفاده نمود که توسط شرکت های مختلفی مثل : نان بنگ ، جک ، زوجی و… تولید شده اند.

برای سردوزی با حجم پایین می توان از سردوز های خانگی استفاده نمود که شامل : سردوز های نیولایف کاچیران ، ژانومه 203 ، پروانه و… می شوند.

نوع کاربرد:

چرخ خیاطی های سردوز در چهار مدل تولید می‌شوند:

 1. دو نخ
 2. سه نخ
 3. چهار نخ
 4. پنج نخ

هر یک از آن ها کاربرد ویژه ای دارند.هر تولید کننده ای در کارگاه تولیدی به تناسب جنس پارچه ای که قصد دارد تولید نماید، باید چرخ مورد نظرش را انتخاب نماید.

لازم به ذکر است که فروشگاه های معتبری مثل امیر دوخت، با بهره گیری از کارشناسان مجرب می توانند با دادن مشاوره، شما را در تاسیس یک کارگاه تولیدی کمک کنند.

کاربرد چرخ خیاطی صنعتی سردوز

چرخ خیاطی سردوز با استفاده از یک تیغ و دوخت زیگزاگ کار می کند. با استفاده از این تیغ، لبه کار بریده و اصطلاحا آرایش می شود.در نهایت با دوخت های زیگزاگ هفت و هشتی، از ریش شدن پارچه و خرد رفتن آن جلوگیری می شود.خصوصا در پارچه های حریر و ابریشم که احتمال ریش شدن آن ها وجود دارد، سر دوزی اهمیت زیادی دارد.

دسته بندی سردوز های صنعتی از جهت تکنولوژی

چرخ خیاطی های سر دوز صنعتی از جهت تکنولوژی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • ساده: این سر دوز ها دارای دینام بزرگ کلاج دار هستند.سر دوز های ساده تنها با بریدن لبه پارچه ها، دوخت های هفت و هشتی زیگزاگی به آن می زند.استفاده از این سر دوز ها به صورت مکانیکی صورت می گیرد.از نمونه های آن می توان به 766 جک، 747 زوجی و… اشاره نمود.
 • سردوز های سرو موتور: این نوع سر دوز دارای یک پنل ساده دیجیتالی می باشد.این پنل امکان تعیین موقعیت سوزن و تنظیم سرعت را برای کاربر فراهم می کند. مثلا 800D نان بنگ، E3 و E4 جک، 950 و 9500 زوجی.
 • کامپیوتری: چرخ خیاطی سر دوز کامپیوتری، پیشرفته ترین نوع سر دوز است.به این سر دوز ها هوشمند نیز می گویند؛ زیرا قابلیت تنظیمات خودکار و کار بدون استفاده از پدال را نیز دارند.این سر دوز ها یک پنل کامپیوتری برای استفاده دارند.از نمونه های سر دوز کامپیوتری مدل های C4 و C5 جک هستند که امکاناتی  مثل پایه بلند کن، نخ قطع کن و تنظیم نخ خودکار دارند.این قابلیت ها در افزایش بازدهی و سرعت هر چه بیشتر در تولید موثر هستند.

کاربرد چرخ خیاطی سردوز صنعتی چهار نخ

یکی از ماشین های دوخت سردوز، نوع 4 نخ آن است.این نوع سر دوز برای دوخت پارچه های کشی، استرج و تریکو مورد استفاده قرار می گیرد.اگر قصد تاسیس تولیدی لباس زیر، لباس های ورزشی و اسلش را دارید، سر دوز چهار نخ مناسب شماست.

کیفیت دوخت سر دوز های چهار نخ به دلیل استفاده از دو سوزن، علاوه بر لبه دوزی که انجام می دهد، دوخت آن استحکام و کیفیت لازم برای پارچه های مختلف را دارد. در سر دوز های چهار نخ به نسبت مدل های مشابه از پارچه کم تری هنگام درزگیری استفاده می شود.این قابلیت در لباس های زیر و راحتی باعث دوام دوخت و زیبایی آن می شود.

چرخ خیاطی های سر دوز C4 و E4 جک از سردوز های چهار نخ موجود در بازار هستند.مدل C4 از انواع سردوز های کامپیوتری بوده که قابلیت های مختلفی دارد که با تنظیم پنل، به صورت اتوماتیک انجام می گردد.

آیا می توان سردوز چهار نخ را به سه نخ تبدیل کرد یا خیر؟

چرخ خیاطی صنعتی چهار نخ این قابلیت را دارد که برای تغییر کاربری آن را تبدیل به سه نخ کرد.این امکان با باز کردن یک سوزن از چرخ امکان پذیر است.به این شیوه با استفاده از یک چرخ می توان با دو قابلیت از آن استفاده نمود.

به این دلیل امروزه از سر دوز های چهار نخ در همه کارگاه های تولیدی مثل مانتو، شلوار، لباس کار و… می توان استفاده نمود.

اما باید توجه داشت در سر دوز های کامپیوتری مثل C4 تغییر کاربری آن بر کیفیت دوخت و دستگاه، چرخ تاثیر منفی می گذارد.به این ترتیب پیشنهاد ما به شما این است که سر دوز های کامپیوتری 4 نخ را تبدیل به 3 نخ نکنید.

برند های تولید کننده سردوز صنعتی

سردوز های صنعتی به سرعت و کیفیت دوخت در حجم بالا کمک شایانی می کنند.برای استفاده در کارگاه های تولیدی از این چرخ ها استفاده می شود.برند هایی که این نوع چرخ خیاطی ها را تولید می کنند شامل موارد زیر می شوند:

 • جک
 • زوجی
 • نان بنگ
 • ژوکی
 • کینگتکس
 • هیکاری
 • کانزا
 • تیپیکال
 • جکی
 • جویتا

سردوز چهار نخ خانگی

تولید کنندگان سردوز های خانگی محصولاتی تولید کرده اند که گاهی قابلیت دوخت دو تا چهار نخ را به صورت هم زمان دارا هستند.این سر دوز ها به دلیل طراحی و نوع ساخت، برای دوخت انواع پارچه ها مناسب می باشند.

بیشتر مدل های سردوز های خانگی قابلیت تبدیل و استفاده به صورت دو، سه و یا چهار نخ را دارا هستند. مدل هایی مثل 203 ژانومه و 1155 نیولایف فقط با حرکت یا جا به جایی یک قطعه برای دوخت ژور (لبه های روسری) مهیا می شوند.

سردوز های صنعتی از نظر کیفیت دوخت هیچ برتری نسبت به نوع خانگیشان ندارند و صرفا می توانند حجم دوخت کم تری نسبت به چرخ خیاطی های صنعتی بدوزند.

برند های تولید کننده سردوز خانگی

چرخ خیاطی های سردوز خانگی قابلیت دوخت در حجم کم را دارند.این سر دوز ها توسط برند های زیر تولید می گردند:

 • ژانومه
 • بیبی لوک
 • پروانه
 • نیولایف کاچیران

فروشگاه امـــــیردوخت

بهترین فروشگاه اینترنتی و حضوری چرخ خیاطی و تجهیزات دوخت:

نحوه سفارش از سایت امیردوخت

امیردوخت یک فروشگاه بزرگ در غرب استان تهران می باشد که انواع چرخ خیاطی های خانگی و صنعتی اعم از: راسته دوز، سردوز، میاندوز، الیک، مادگی دوز، نمادوز،اتوهای صنعتی و انواع ماشین آلات برش را دارا است، امیردوخت می تواند با بیش از 25 سال سابقه به شما کمک کند تا خریدی درست و متناسب با کارتان داشته باشید.

شما عزیزان هر کجای ایران که باشید می توانید برای شروع کسب و کارتان از کارشناسان برجسته امیردوخت مشاوره بگیرید تا کار خود را با توجه به بودجه ای که دارید توسط بهترین ماشین آلات آغاز نمایید و به بهترین سود و نتیجه دست پیدا کنید. برای ارتباط نیز تنها کافیست تماس بگیرید چه به صورت تلفنی و چه به صورت تصویری، بعد از انتخاب نیز می توانید محصول مورد نظرتان را با بهترین قیمت از سایت امیردوخت سفارش بدهید تا کالای مورد نظر صحیح و سالم با بسته بندی ویژه برایتان ارسال گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *